Jeżówka purpurowa
Echinacea

Składniki aktywne zawarte w jeżówce przyspieszają przemianę materii i działają przeciwgrzybiczo i rozkurczowo.Chroni przed degradacją błon komórkowych i połączeń międzykomórkowych, gdyż hamuje działanie hialuronidazy. Dzięki niej szkodliwe drobnoustroje nie wnikają w głąb tkanek. Pobudza fagocytozę dokonywaną przez granulocyty i makrofagi oraz zwiększa produkcje interferonu. Jeżówka ogranicza produkcję histaminy, więc redukuje procesy zapalne, którym również zapobiega

Korzeń lukrecji
Glycyrrhiza glabra

Zalecany jest w kaszlu towarzyszącemu przeziębieniom.
Lukrecja działa przeciwzapalnie, co jest szczególnie wyraźne w obrębie przewodu pokarmowego. Odwary stosowane są w łagodzeniu dolegliwości trawiennych. Surowiec wspomaga również proces gojenia wrzodów dzięki przyspieszonej regeneracji śluzówki.
Korzeń lukrecji zwiększa wydzielanie trzustkowe. Udowodniono również aktywność ochronną względem komórek wątroby.
 


Czarny bez
Sambucus nigra

W kwiatach występują flawonoidy, kwasy wielofenolowe, kwasy organiczne, garbniki, ślady olejków eterycznych, sole mineralne z kolei w owocach znajdziemy cukry redukujące, pektyny, garbniki, kwasy organiczne, witaminy z grupy B, witaminę C, karotenoidy oraz sole mineralne.


Żurawina

Zarówno świeże owoce żurawiny jak i suszona żurawina to bogate źródło flawonoli, w szczególności kwercetyny i myricetyny. Substancje te działają silnie antyoksydacyjnie. Mają zdolność wychwytywania wolnych rodników i unieczynnienia ich. Działają ochronnie w stosunku do witaminy C i witaminy E, zapobiegając ich utlenieniu. Wpływają też na przeciwzapalne właściwości żurawiny. Ponadto uważa się, że ze względu na zawartość kwercetyny, chroni diabetyków przed rozwojem choroby oczu – zaćmy i działa przeciwalergicznie


Witamina C

Lista zalet  kwasu askorbinowego wydaje się być nieskończenie długa. Legendarna jest jego rola w leczeniu infekcji wirusowych. O 10 procent łagodzi dolegliwości ze strony układu oddechowego. Co ciekawe lepiej działa u osób, które profilaktycznie zażywają regularne dawki witaminy C, niż u tych chorych, którzy sięgają po suplement dopiero w momencie zachorowania.


Ziele Dziurawca

Dziurawiec można stosować w schorzeniach dróg żółciowych i żołądka, w stanach zapalnych błony śluzowej jelit i żołądka, a także przy zmniejszonym wydzielaniu soków trawiennych, braku apetytu, bólach brzuchabiegunce, wiatrach i wzdęciach, ponieważ działa rozkurczowo na mięśnie gładkie umiejscowione w przewodzie pokarmowym.
 
 
 

Kozieradka Pospolita

Kozieradka pospolita jest stosowana pomocniczo w leczeniu cukrzycy. Surowcem zielarskim wykorzystywanym w celach leczniczych są jej nasiona. W badaniach przeprowadzonych z udziałem diabetyków i osób nie chorujących na cukrzycę potwierdzono, że kozieradka pozwala obniżyć poziom cukru we krwi. Spożycie posiłku zawierającego kozieradkę obniżyło poziom cukru o 20% w przypadku cukrzyków i aż o 25% w przypadku osób zdrowych.

Składnikami, które odpowiadają za hipoglikemiczne właściwości kozieradki są trygonelina i kumaryna.

Głóg

Preparaty z głogiem zalecane są w szczególności osobom, które zmagają się z chorobą wieńcową lub innym stanem chorobowym układu krążenia, a także pacjentom po przebytym zawale mięśnia sercowego. Zawarte w głogu flawonoidy mogą skutecznie obniżać ciśnienie krwi. Działają także rozkurczowo, dzięki czemu serce pracuje wydajniej. Mają one także przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe i antyarytmiczne właściwości.

 

Kolagen Rybi

Stosowanie kolagenu ze względu na problemy z odpowiednią pracą stawów, z pewnością przyniesie zadowalające rezultaty. Regularna suplementacja wpływa pozytywnie na wzmocnienie odporności całego układu ruchu na wszelkiego rodzaju urazy, kontuzje, a nawet wycieranie się mazi stawowej, która jest kluczowa w prawidłowym funkcjonowaniu stawów.

 

 

Wierzbownica

Za  właściwości wierzbownicy odpowiadają fitosterole, ale w mechanizmie działania zwraca się też uwagę na  aktywność garbników, głównie oenoteiny A i oenoteiny B, które w badaniach in vitro wykazywały zdolność hamowania 5-alfa-reduktazy (enzym pełniący ważną rolę w procesie syntezy androgenów) oraz aromatazy (enzym biosyntezy steroidowych hormonów, odpowiadający za przekształcanie androgenów w estrogeny). Ekstrakty z ziela wierzbownicy działają przeciwzapalnie i antyproliferacyjnie. Środki zawierające standaryzowane wyciągi z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej na prostatę stosowane są także wspomagająco w kamicy moczowej oraz zakażenia dolnych dróg moczowych.

Kozłek Lekarski

Działa uspokajająco, nasennie i odprężająco, stąd zalecane jest zastosowanie waleriany na sen. Dzięki swojemu działaniu uspokajającemu waleriana pomaga rozluźnić układ nerwowy, zmniejszyć nadaktywność mózgu, a nawet obniżyć tętno. Dzięki właściwościom relaksującym pozwala utrzymać niski poziom stresu i pomaga się zrelaksować. Dlatego też w przypadkach, w których występuje stres, nerwowość, niepokój i/lub umiarkowana bezsenność, wskazane jest skorzystanie z suplementów na bazie kozłka lekarskiego.

Melisa



najsilniej melisa działa uspokajająco i nasennie. Sprawdza się zarówno w stanach przewlekłego przemęczenia, nerwicach, jak i stanach lękowych czy depresyjnych. Pomaga łagodzić objawy stresu, rozdrażnienia, zmniejsza bóle migrenowe. 

 

Miłorząb Japoński

Wyciągi z Ginkgo biloba mogą wspomagać procesy zapamiętywania i poprawiać koncentrację. Miłorząb usprawnia krążenie krwi, a dzięki temu komórki w całym ciele są dobrze odżywione i lepiej dotlenione. W konsekwencji neurony są w stanie efektywniej przekazywać impulsy nerwowe. Te właściwości miłorzębu japońskiego wykorzystuje się również w profilaktyce udaru mózgu. Badania naukowe dowodzą, że miłorząb uniemożliwia też tworzenie się złogów beta-amyloidu. Złogi te uszkadzają komórki nerwowe w przypadku choroby Alzheimera, a dzięki temu chorzy mogą sprawniej funkcjonować na co dzień.

Liść Mięty


Mięta na trawienie czy ból brzucha to najpopularniejsze zastosowania tej rośliny, znane niemal w każdym domu. Wynikają z tradycji rodzinnych i wiedzy ludowej. W rzeczywistości mięta pieprzowa to jedno z najbardziej wszechstronnych ziół o znacznie szerszych właściwościach leczniczych. Wykazuje szereg pozytywnych działań zarówno przy wewnętrznym (doustnym), jak i zewnętrznym zastosowaniu.

Guarana

Właściwości prozdrowotne wynikają właśnie z wysokiej zawartości kofeiny w surowcu roślinnym. Kofeina jest związkiem, który działa stymulująco na układ nerwowy. Wpływa on korzystnie na wydolność fizyczną i psychiczną. Zwiększa też diurezę, w związku z czym wywołuje efekt moczopędny. Kofeina powoduje również skurcz naczyń mózgowych, przez co wykorzystywana jest w łagodzeniu bólu głowy, który często wynika z rozszerzenia tych naczyń.

Zielona Herbata


Składniki zielonej herbaty, w tym teina (rodzaj kofeiny) oraz garbniki, nasilają termogenezę, czyli proces wytwarzania ciepła przez organizm, podczas którego spalamy kalorie oraz tłuszcz.