Jeżówka purpurowa
Echinacea
Składniki aktywne zawarte w jeżówce przyspieszają przemianę materii i działają przeciwgrzybiczo i rozkurczowo.Chroni przed degradacją błon komórkowych i połączeń międzykomórkowych, gdyż hamuje działanie hialuronidazy. Dzięki niej szkodliwe drobnoustroje nie wnikają w głąb tkanek. Pobudza fagocytozę dokonywaną przez granulocyty i makrofagi oraz zwiększa produkcje interferonu. Jeżówka ogranicza produkcję histaminy, więc redukuje procesy zapalne, którym również zapobiega
Korzeń lukrecji
Glycyrrhiza glabra
Lukrecja działa przeciwzapalnie, co jest szczególnie wyraźne w obrębie przewodu pokarmowego. Odwary stosowane są w łagodzeniu dolegliwości trawiennych. Surowiec wspomaga również proces gojenia wrzodów dzięki przyspieszonej regeneracji śluzówki.
Korzeń lukrecji zwiększa wydzielanie trzustkowe. Udowodniono również aktywność ochronną względem komórek wątroby.
Czarny bez
Sambucus nigra
Żurawina
Witamina C
Ziele Dziurawca
Kozieradka Pospolita
Kozieradka pospolita jest stosowana pomocniczo w leczeniu cukrzycy. Surowcem zielarskim wykorzystywanym w celach leczniczych są jej nasiona. W badaniach przeprowadzonych z udziałem diabetyków i osób nie chorujących na cukrzycę potwierdzono, że kozieradka pozwala obniżyć poziom cukru we krwi. Spożycie posiłku zawierającego kozieradkę obniżyło poziom cukru o 20% w przypadku cukrzyków i aż o 25% w przypadku osób zdrowych.
Składnikami, które odpowiadają za hipoglikemiczne właściwości kozieradki są trygonelina i kumaryna.
Głóg
Preparaty z głogiem zalecane są w szczególności osobom, które zmagają się z chorobą wieńcową lub innym stanem chorobowym układu krążenia, a także pacjentom po przebytym zawale mięśnia sercowego. Zawarte w głogu flawonoidy mogą skutecznie obniżać ciśnienie krwi. Działają także rozkurczowo, dzięki czemu serce pracuje wydajniej. Mają one także przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe i antyarytmiczne właściwości.
Kolagen Rybi
Stosowanie kolagenu ze względu na problemy z odpowiednią pracą stawów, z pewnością przyniesie zadowalające rezultaty. Regularna suplementacja wpływa pozytywnie na wzmocnienie odporności całego układu ruchu na wszelkiego rodzaju urazy, kontuzje, a nawet wycieranie się mazi stawowej, która jest kluczowa w prawidłowym funkcjonowaniu stawów.
Wierzbownica
Za właściwości wierzbownicy odpowiadają fitosterole, ale w mechanizmie działania zwraca się też uwagę na aktywność garbników, głównie oenoteiny A i oenoteiny B, które w badaniach in vitro wykazywały zdolność hamowania 5-alfa-reduktazy (enzym pełniący ważną rolę w procesie syntezy androgenów) oraz aromatazy (enzym biosyntezy steroidowych hormonów, odpowiadający za przekształcanie androgenów w estrogeny). Ekstrakty z ziela wierzbownicy działają przeciwzapalnie i antyproliferacyjnie. Środki zawierające standaryzowane wyciągi z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej na prostatę stosowane są także wspomagająco w kamicy moczowej oraz zakażenia dolnych dróg moczowych.
Kozłek Lekarski
Działa uspokajająco, nasennie i odprężająco, stąd zalecane jest zastosowanie waleriany na sen. Dzięki swojemu działaniu uspokajającemu waleriana pomaga rozluźnić układ nerwowy, zmniejszyć nadaktywność mózgu, a nawet obniżyć tętno. Dzięki właściwościom relaksującym pozwala utrzymać niski poziom stresu i pomaga się zrelaksować. Dlatego też w przypadkach, w których występuje stres, nerwowość, niepokój i/lub umiarkowana bezsenność, wskazane jest skorzystanie z suplementów na bazie kozłka lekarskiego.
Melisa
najsilniej melisa działa uspokajająco i nasennie. Sprawdza się zarówno w stanach przewlekłego przemęczenia, nerwicach, jak i stanach lękowych czy depresyjnych. Pomaga łagodzić objawy stresu, rozdrażnienia, zmniejsza bóle migrenowe.
Miłorząb Japoński
Wyciągi z Ginkgo biloba mogą wspomagać procesy zapamiętywania i poprawiać koncentrację. Miłorząb usprawnia krążenie krwi, a dzięki temu komórki w całym ciele są dobrze odżywione i lepiej dotlenione. W konsekwencji neurony są w stanie efektywniej przekazywać impulsy nerwowe. Te właściwości miłorzębu japońskiego wykorzystuje się również w profilaktyce udaru mózgu. Badania naukowe dowodzą, że miłorząb uniemożliwia też tworzenie się złogów beta-amyloidu. Złogi te uszkadzają komórki nerwowe w przypadku choroby Alzheimera, a dzięki temu chorzy mogą sprawniej funkcjonować na co dzień.
Liść Mięty
Mięta na trawienie czy ból brzucha to najpopularniejsze zastosowania tej rośliny, znane niemal w każdym domu. Wynikają z tradycji rodzinnych i wiedzy ludowej. W rzeczywistości mięta pieprzowa to jedno z najbardziej wszechstronnych ziół o znacznie szerszych właściwościach leczniczych. Wykazuje szereg pozytywnych działań zarówno przy wewnętrznym (doustnym), jak i zewnętrznym zastosowaniu.
Guarana
Właściwości prozdrowotne wynikają właśnie z wysokiej zawartości kofeiny w surowcu roślinnym. Kofeina jest związkiem, który działa stymulująco na układ nerwowy. Wpływa on korzystnie na wydolność fizyczną i psychiczną. Zwiększa też diurezę, w związku z czym wywołuje efekt moczopędny. Kofeina powoduje również skurcz naczyń mózgowych, przez co wykorzystywana jest w łagodzeniu bólu głowy, który często wynika z rozszerzenia tych naczyń.
Zielona Herbata
Składniki zielonej herbaty, w tym teina (rodzaj kofeiny) oraz garbniki, nasilają termogenezę, czyli proces wytwarzania ciepła przez organizm, podczas którego spalamy kalorie oraz tłuszcz.